Znakowanie produktów spożywczych zawierających substancje słodzące

Podobnie jak w przypadku każdego innego składnika żywności, informacja o tym, że dany artykuł spożywczy lub napój zawiera substancję słodzącą, podawana jest na jego etykiecie. Zgodnie z przepisami prawa żywnościowego[1] informacja o zawartości słodzików w produkcie wyszczególniona jest przynajmniej dwukrotnie na opakowaniu:

  • Zamieszczając w wykazie składników słodziki, podaje się funkcję technologiczną, jaką ta substancja pełni w środku spożywczym (czyli substancja słodząca), po której następuje jego szczegółowa nazwa (np. sacharyna) lub jego symbol E (np. E 954);
  • Litera E przy każdym dodatku stanowi skrót od słowa "Europa" i oznacza, że dany dodatek do żywności jest bezpieczny i dopuszczony do stosowania w żywności i napojach na terenie Unii Europejskiej;
  • Dodatkowo na opakowaniu środka spożywczego obok nazwy produktu powinna być umieszczona informacja: "zawiera substancję/e słodzącą/e", a w przypadku gdy środek spożywczy zawiera jednocześnie cukier lub cukry oraz jedną lub więcej substancji słodzących, zamieszcza się tekst: "zawiera cukier (cukry) i substancję/e słodzącą/e".

Ponadto w określonych przypadkach na opakowaniach artykułów spożywczych zawierających aspartam lub sól aspartamu czy acesulfamu konieczne jest umieszczenie adnotacji: "zawiera źródło fenyloalaniny" – w celu poinformowania osób chorych na fenyloketonurię.

[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.