Wszelkie dowody naukowe, w tym dowody pochodzące z systematycznych przeglądów, potwierdzają, że sukraloza nie wpływa na kontrolę glikemii w stanie ostrym ani w wymiarze długoterminowym u osób zdrowych i chorych na cukrzycę[2],[3],[4] co przeczy teorii J.R. Dalenberga i jego współpracowników [1]
Stwierdzili oni wpływ połączenia słodzików (takich jak sukraloza) z węglowodanami na metabolizm glukozy, a który nie został potwierdzony w żadnych innych badaniach, w tym w badaniach klinicznych, w których analizowano wpływ spożywania słodzików z węglowodanami lub posiłkiem[5],[6],[7],[8].
W przeciwieństwie do ustaleń J.R. Dalenberga i współpracowników inne badania potwierdzają, że połączenie sukralozy z węglowodanami miało taki sam wpływ na metabolizm glukozy jak same węglowodany[9]. Potwierdza to, że sukraloza, spożywana osobno lub w połączeniu z węglowodanami, nie wpływa na metabolizm glukozy ani na jej tolerancję.
Ponadto żaden z mechanizmów zasugerowanych przez J.R. Dalenberga i jego współpracowników w celu wyjaśnienia potencjalnych zaburzeń metabolicznych wynikających z połączenia substancji słodzących i węglowodanów nie został potwierdzony u ludzi13. Co ciekawe, wnioski z badania w rzeczywistości obalają hipotezę „odłączenia słodkiego smaku” (ang. sweet uncoupling), która była pierwotnie testowana przez J.R. Dalenberga i jego współpracowników – wyniki badania sugerują, że napój słodzony sukralozą nie wpłynął znacząco na metabolizm glukozy i nie miał wpływu na mózg ani percepcyjną reakcję na słodki smak.
[1] Dalenberg J.R., Patel B.P., Denis R. i wsp., Short-Term Consumption of Sucralose with, but Not without, Carbohydrate Impairs Neural and Metabolic Sensitivity to Sugar in Humans, “Cell Metabolism”, 31/2020.
[2] Grotz V.L., Pi-Sunyer X., Porte D.J., Roberts A., Trout J.R., A 12-week randomized clinical trial investigating the potential for sucralose to affect glucose homeostasis, “Regul Toxicol Pharmacol”, 88/2017.
[3] Nichol A.D., Holle M.J., An R., Glycemic impact of non-nutritive sweeteners: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials, “Eur J Clin Nutr”, 72/2018.
[4] Tucker R.M., Tan S.Y., Do non-nutritive sweeteners influence acute glucose homeostasis in humans? A systematic review, “Physiol Behav”, 182/2017.
[5] Brown A.W., Brown M.M.B., Onken K.L., Beitz D.C., Short-term consumption of sucralose, a nonnutritive sweetener, is similar to water with regard to select markers of hunger signaling and short-term glucose homeostasis in women, “Nutr. Res.”, 31/2011.
[6] Ford H.E., Peters V., Martin N.M. i wsp., Effects of oral ingestion of sucralose on gut hormone response and appetite in healthy normal-weight subjects, “Eur. J. Clin. Nutr.”, 65/2011.
[7] Ma J., Chang J.J., Checklin H.L. i wsp., Effect of the artificial sweetener, sucralose, on small intestinal glucose absorption in healthy human subjects, “Br. J. Nutr.”, 104/2010.
[8] Wu T., Zhao B.R., Bound M.J. i wsp., Effects of different sweet preloads on incretin hormone secretion, gastric emptying, and postprandial glycemia in healthy humans, “Am. J. Clin. Nutr.”, 95/2012.
[9] Khan T.A., Sievenpiper J.L., Low-calorie sweeteners with carbohydrate do not impair insulin sensitivity in humans: Re-analysis highlighting the importance of the comparator, “Cell Metabolism”, 33(2)/2021.